+36 (1) 808-9106

Arany 2013 - elkezdődött

2013.01.06

Szokatlanul nagy kilengésekkel kezdődött az újév a nemesfémpiaci befektetőknek, hiszen az újév első kereskedési napján az amerikai fiscal cliff probléma részleges megoldása hatalmas emelkedést váltott ki ebben az eszközosztályban is, de már másnap jött a "feketeleves" az amerikai jegybank irányából.

Pénteken aztán a folyatódó nagy esést meglepően nagy emelkedés követte, így végül az arany stabilan zárta a hetet, az ezüst pedig emelkedni is tudott egy kicsit. Fontos látni, hogy a nagy mozgásokban nemcsak fundamentális, hanem technikai eredetű tényezők is szerepet játszanak, pontosabban ezek felnagyították a kilengéseket. Ezek között évek óta ismétlődő jelenség is megtalálható.

Az újév hajnalán megszületett amerikai politikai egyezség a fiscal cliff-nek nevezett kényszerű költségvetési megszorítások részleges elkerüléséről az arany és az ezüst piacán is nagy szárnyalást váltott ki a szerdai kereskedés során. Az arany meggyőzően ugrott az 1660 dollár körüli 200 napos mozgóátlag fölé, sőt átmenetileg az 1700 dolláros szintet is megközelítették a jegyzések.

Csütörtök este azonban az amerikai jegybank legutóbbi kamatdöntéséről megjelent jegyzőkönyv alaposan elrontotta a nemesfémpiaci befektetők hangulatát (is), hiszen a Fed dokumentumából kiderült, hogy több jegybankár is aggodalmának adott hangot a decemberi ülésen a korlátlan mértékű eszközvásárlási programok kockázataival kapcsolatban és egyesek a programok még idei leállítását szorgalmaznák.

Az utóbbi években a nemesfémek árfolyamát nagyban segítették a Fed pénznyomtatással (dollárgyengítéssel) járó eszközvásárlási programjai, hiszen azok magukban hordozták az infláció jövőbeli megemelkedésének veszélyét, amely ellen köztudottan a nemesfémek jelentik az egyik legjobb védekezést. A Fed felőli friss jelzés így tehát nagy esést váltott ki csütörtök este és pénteken a két nemesfém piacán (is), az arany jegyzése átmenetileg 1625 dollár körül is járt (két nap alatt 4%-os esés).

A várttal megegyező amerikai munkaerőpiaci adatok (amelyek nem túl erős munkahely-bővülést jeleznek, így egyelőre szükséges lehet folytatnia a Fed-nek a kötvényvásárlásokat) azonban hirtelen emelkedést váltottak ki mindkét nemesfémnél az eltúlzott félelmek miatt is, és péntek estére az arany végül a 1655 dollár körülig kapaszkodott vissza. Ez még mindig a 200 napos mozgóátlag alatti szint és egyúttal a hatodik egymást követő hét, amikor az arany árfolyama süllyedt. Ilyenre 1999 óta nem volt példa. Az ezüstnél is még nagyobb mozgások játszódtak le a csonka héten, hiszen a kurzus 32 dollár közelében és 29 dollár közelében is megfordult a három nap alatt, végül a hetet fél százalékos emelkedéssel zárta kissé 30 dollár felett.

  • Új év, új vételi pozíciók:

Abban, hogy a szerdai első kereskedési napon miért volt olyan nagy a nemesfémek emelkedése és a pénteki napon miért tudtak a mélypontokról akkorát emelkedni, nagy szerepe lehetett annak a technikai tényezőnek, hogy számos spekulatív piaci szereplő év elején újranyitja pozícióit, új vételi megbízásokat hajt végre. Így például a pénteki lejtmenetben kialakult árfolyamokat már vonzónak találták a beszállásra.

Amint az alábbi két grafikonon látszik, mind az aranynál, mind az ezüstnél megfigyelhető volt különösen az utóbbi három év végén, hogy a spekulatív jellegű szereplők (pl. hedge fundok) év végére jelentősen mérséklik a nyitott kötések állományát és egyúttal süllyed a nettó vételi pozíciók darabszáma is (profitrealizálás állhat a háttérben), majd az újév elején gyorsan újra pozícióépítésbe kezdenek. Az arany esetén - amint azt láthatjuk - mind a nyitott kötésállomány (428 ezer kontraktus), mind a nettó vételi pozíciók darabszáma (148 ezer 500) négyhavi mélypontra süllyedt tavaly év végére, így volt honnan újra növelni a piaci kitettséget. Az ezüst esetén szintén négyhavi mélypontra esett a nettó vételi pozíciók száma, igaz közben a nyitott kötésállomány viszonylag magas szinten maradt.

  • A kilátásokról:

Bár a Fed felőli jelzés a középtávú kilátásokat illetően valóban elbizonytalanító a nemesfémpiaci szereplőknek, de látni kell, hogy egyelőre csak arról van szó, hogy majd leállhat a kötvényvásárlási program. A kamatok még hosszabb ideig nulla százalék közelében maradhatnak az Egyesült Államokban. Ez egyelőre eleve támogathatja a nemesfémek árfolyamát, ahogy az is, hogy a fiscal cliff problémát a következő két hónapban meg kell oldania a politikusoknak (addig fennmaradhat a bizonytalanság), harmadrészt az is segíthet az áremelkedésben, hogy sok spekulatív szereplő a mostani árfolyamokat vonzónak találhatja a leépített pozíciói újbóli növeléséhez.

A kisbefektetőknek érdemes különösen óvatosnak lenniük az arany (és ezüst-) piaci beszállással addig, amíg a hat hete tartó lejtmenet meg nem fordul (legalább egy heti emelkedéssel) és az árfolyam meggyőzően, illetve tartósan nem emelkedik a 200 napos mozgóátlag fölé.

Korábbi híreink

  • 2023.05.05

    "Csütörtökön soha nem látott szintre ért az arany ára, ami elsősorban annak tudható be, hogy az Egyesült Államokban rossz a hangulat a tőzsdén. Amerikában továbbra is a regionális bankok helyzete … tovább

  • 2023.04.24

    "A hatalmas kaliforniai áradások miatt lázban égnek az aranykutatók. A vízözön ugyanis újabb természeti kincseket hozott a felszínre, a szerencsevadászok nagy örömére. Hatalmas esőzések és áradások sú … tovább

  • 2022.09.21

    Svájc orosz aranyimportja több mint két éve a legmagasabb szintre emelkedett, ami annak a jele, hogy az országból származó több régi aranyrudat olvasztanak újra, hogy könnyebben eladhatóvá tegyék. Az … tovább

  • 2022.02.04

    Bespájzoltak a jegybankok tavaly az értékes nemesfémből. Három évtizedes rekordot döntött meg az aranykészletük. A világ aranykereslete tíz százalékkal nőtt tavaly, 4021 tonnát tett ki. Az Arany Vilá … tovább

  • 2022.01.31

    Az infláció nemcsak Magyarországon ugrott meg az elmúlt időszakban, hanem az egész világon. Az emberek többsége pedig azon töpreng, hogy milyen befektetésbe tegye a pénzét, amivel hosszabb távon is é … tovább